biuro@poolneo.pl (pn - pt 8:00 - 16:00) | Doradztwo produktowe tel: (+48) 600 378 222 | Statusy zamówień tel: (+48) 606 448 788

ANALIZA WODY

Każdy właściciel basenu lub jacuzzi zapewne marzy o idealnie czystej i przede wszystkim zdrowej wodzie kąpielowej. Zanim wpuścisz do swojego akwenu wodnego rodzinę, przyjaciół, dzieci - musisz mieć pewność, że będą tam bezpieczni. Dlatego należy regularnie (co najmniej 1 lub 2 razy w tygodniu) analizować wodę basenową. Analiza wody powinna obejmować przede wszystkim pomiar pH. W zależności od tego, jaką metodą przebiega dezynfekcja wody basenowej, należy także wykonywać pomiar chloru, bromu, soli albo aktywnego tlenu w basenie. Niektóre produkty umożliwiają również  pomiary alkaliczności, zasadowości i twardości wody oraz kwasu cyjanurowego. Dzięki kontrolowaniu parametrów wody i ich regulowaniu sprawisz, że Ty i Twoja rodzina będziecie mogli bez zmartwień relaksować się w waszej oazie spokoju. Woda będzie krystalicznie czysta, jedwabiście miękka i przede wszystkim higienicznie zdrowa oraz bezpieczna. Wartości poza normami mogą powodować niekorzystne konsekwencje dla basenu i osób korzystających z niego. Natomiast odpowiednie odczynniki dają gwarancję bezpiecznej wody dla całej rodziny.

Jest 33 produktów.

Pokazano 1-12 z 33 pozycji

Aktywne filtry

Badanie wody basenowej - produkty i urządzenia 

Analiza wody w basenie to wbrew pozorom bardzo łatwa i szybka czynność, zwłaszcza gdy użyje się do tego odpowiednich narzędzi. W swojej ofercie mamy szeroki wybór tego asortymentu. Pomiar wody w basenie można dokonywać za pomocą takich produktów jak paski testowe, tester kropelkowy, elektroniczny tester, tester lub fotometr na specjalne tabletki. Istnieją także produkty, które umożliwiają pomiary kilku wartości naraz, co jest sporą oszczędnością czasu i pieniędzy.

Paski do basenu są kompaktowe, bo mieszczą się w małej buteleczce. Często za pomocą jednego paska można odczytać kilka wartości. Paski pH do basenu są bardzo popularną metodą badania wody basenowej. Przeważnie pomiar pH i chloru jest ze sobą łączony, ponieważ metoda chlorowa to najpopularniejszy sposób dezynfekcji wody w basenie. Są paski basenowe, które dokonują nawet 5 pomiarów na jednym pasku. 

Tester kropelkowy do basenu działa podobnie jak tester tabletkowy. W jednym korzysta się ze specjalnych płynów, w drugim z tabletek i na testerze odczytuje się wynik. Są dostępne także osobne tabletki do fotometrów basenowych. Różnica jest taka, że tabletki do testerów są szybkorozpuszczalne (zielone druki na listkach), a te do fotometrów wolnorozpuszczalne (czarne druki na listkach). 

Mamy w ofercie także elektroniczne testery wody basenowej, które przy użyciu płynu kalibracyjnego odczytają dane wartości. Szybki i prosty sposób pomiaru wody. Elektroniczny tester pH lub TDS odczyta wynik za Ciebie.

Pomiar pH wody w basenie

Badanie pH wody w basenie jest bardzo ważne, ponieważ od tego, jaki odczyn ma woda, zależy Twoje zdrowie i kondycja Twojego basenu. Idealna wartość pH waha się między 7,0 a 7,4. Jeżeli jest wyższa, to może spowodować przesuszenia włosów oraz podrażnienia skóry, oczu. Dezynfekcja wody w basenie ulegnie osłabieniu, przez co stworzy się idealne środowisko dla glonów i mętnej wody. Zbyt niskie pH wody w basenie niesie ze sobą ryzyko korozji elementów metalowych oraz rozpuszczanie spoin w basenach płytkowych.

Zasadowość wody w basenie

Zasadowość wody pomaga utrzymać pH na odpowiednim poziomie, dlatego warto i tę wartość kontrolować. W normie wynosi od 80 do 120 mg/l. W przeciwieństwie do pH, chloru czy innych metod dezynfekcji, zasadowość wody w basenie należy kontrolować co najmniej raz na miesiąc. 

Także prawidłowa alkaliczność wody w basenie pomaga utrzymać właściwe pH. Zbyt wysoka alkaliczność będzie powodować wzrastanie pH wody basenowej.

Twardość wody w basenie

Analiza twardości wody w basenie nie jest tak rozpowszechniona jak pomiar pH i chloru w basenie. Jednak jest również ważna dla stanu ogólnego basenu. Twardość wody w basenie poza normą może uszkadzać elementy wykończenia basenu oraz system filtracyjny. Także osad wapienny może wytwarzać się na ścianach basenu.

Pomiar chloru w basenie

Analogicznie również poziom chloru ma znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników basenu lub jacuzzi. Aby woda basenowa była zdrowa, chlor w basenie powinien być w zawartości 0,3-0,6 mg/l. Za dużo chloru w basenie będzie powodować podrażnienia skóry, oczu i prowadzić do korozji elementów metalowych. Zbyt niska jego ilość przyczyni się do rozwoju glonów, bakterii, mętnej wody.

Pomiar tlenu w wodzie

Analiza wody obejmuje również pomiar tlenu w basenie. We właściwych ilościach jest, jeżeli wynosi 5 - 8 mg/l wody. Aktywny tlen w basenie dezynfekuje wodę, ale bez nieprzyjemnego zapachu chloru. Jeżeli dezynfekcja wody basenowej metodą tlenową ma przebiegać prawidłowo w Twoim basenie, to koniecznie musisz sprawdzać stan O2 w Twoim akwenie wodnym. 

Brom w basenie - pomiar

Brom do basenu jest alternatywą dla aktywnego tlenu, zwłaszcza jeżeli ktoś jest uczulony na chlor. To również środek dezynfekujący, który pomaga w walce z zanieczyszczeniami, bakteriami i innymi niepożądanymi mikroorganizmami. Jeżeli oczyszczasz wodę w basenie za pomocą bromu do basenu, to koniecznie musisz badać jego wartość w wodzie basenowej. Właściwa ilość bromu w basenie, to właściwa dezynfekcja.

Sól w basenie - pomiar

Jeżeli korzystasz z generatora chloru, to koniecznie musisz dodawać sól do basenu, ponieważ inaczej dezynfekcja wody basenowej będzie nieefektowna. Sól w basenie powinna znajdować się w ilościach 2500 - 5000 mg/l. Niekiedy jest to też zależne od tego, jaki ma się elektrolizer basenowy. Jeżeli soli w basenie jest zbyt wiele, może ona prowadzić do korozji elementów metalowych lub zmętnienia wody i jej słonego posmaku.

Kwas cyjanurowy do basenu - pomiar

Kwas cyjanurowy dodaje się do basenu, aby wydłużyć działanie dezynfekujące kwasu podchlorawego. Kwas cyjanurowy do basenu w zbyt dużych ilościach może jednak hamować to działanie. Jego maksymalna wartość w wodzie basenowej nie może przekraczać 75 ppm.